25% sportowców akademickich i elitarnych używa marihuany

16 stycznia 2022

25% sportowców z wyższych uczelni używa marihuany

Posted by Marihuana Doctors on 02/14/2020 in Medyczna Marihuana

Zaktualizowano 16 sierpnia 2020. Zawartość medyczna sprawdzona przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Około 1 na 4 sportowców elitarnych i uniwersyteckich zgłosiło używanie marihuany w ciągu ostatniego roku, jak wynika z przeglądu 37 badań.

Sportowcy używają marihuany z wielu powodów, m.in. w celu zmniejszenia bólu i obolałości, poprawy snu, zwiększenia wydolności organizmu oraz w celach rekreacyjnie.

Marihuana zawiera THC i CBD, które są środkami przeciwzapalnymi i mogą zmniejszać obrzęk, który przyczynia się do bólów potreningowych. Efekty przeciwzapalne mogą również pomóc organizmowi szybciej odzyskać siły po ciężkim treningu. Wykazano również, że kannabinoidy mają właściwości przeciwskurczowe, co może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni i skurczów. Konopie indyjskie mogą również poprawiać sen i zmniejszać niepokój u sportowców, co może prowadzić do lepszych wyników sportowych.

Chociaż sportowcy dostarczają niepotwierdzonych dowodów na to, że konopie pomagają, dowody naukowe są dość skąpe. Dwa z badań w bieżącym przeglądzie wykazały negatywny wpływ na wydajność, a kolejne dwa nie wykazały żadnego wpływu. Niewiele badań wskazuje na to, że marihuana pozytywnie wpływa na wydajność, ale literatura na ten temat jest ogólnie uboga, napisali autorzy. Autorzy nie znaleźli żadnych badań dotyczących wpływu marihuany na regenerację sportowców.

W jednym z badań stwierdzono, że marihuana może być pomocna w sportach ekstremalnych, ponieważ poprawia rozluźnienie mięśni, zmniejsza niepokój i pomaga zredukować "wspomnienia strachu", co może przyczynić się do poprawy wyników.

"Biorąc pod uwagę zróżnicowanie przepisów w różnych dyscyplinach sportowych i na różnych poziomach rywalizacji, a także rosnącą liczbę państw legalizujących rekreacyjne używanie konopi indyjskich, istnieje potrzeba lepszego zrozumienia wpływu używania konopi indyjskich na sportowców" - napisali autorzy.