Konopie a regeneracja kości

9 lipca 2015

wpływ marihuany na kościNa podstawie badań dotyczących wpływu palenia marihuany na stan ludzkich kości jasno stwierdzono, że może on znacznie zmieniać się wraz z wiekiem konkretnej osoby. Specjalistom w tej dziedzinie udało się ustalić, że kanabinoidy zawarte w marihuanie mogą negatywnie wpływać na stan oraz wytrzymałość kości u osób młodych, ale zmienia się to wraz z wiekiem i u ludzi starszych mogą mieć bardzo pozytywny wpływ. Chronią przed licznymi dolegliwościami, takimi jak osteoporoza czy ogólne osłabienie kości.

Wyniki tych badań zostały opublikowane w magazynie "Cell Metabolism". Naukowcy z Edynburga przeprowadzili eksperymenty na myszach. Na osteoporozę jest narażony właściwie każdy z nas. Dolegliwość ta dotyka w pewnym momencie życia około 30% kobiet oraz 12% mężczyzn, i dotychczas nie znaleziono jeszcze sposobu na skuteczną profilaktykę. Udowodniono jednak, że działanie konopi w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia tej dolegliwości. Wcześniej było wiadomo również o tym, że receptor CB1 który aktywuje się w organizmie po zastosowaniu marihuany ma bardzo korzystny wpływ na regenerację naszych kości.

Do tej pory nie udało się jednak wykazać, czy coś takiego ma dla nas pozytywne, czy też negatywne skutki. Wyniki najnowszych badań były dość zaskakujące. Okazało się bowiem, że substancje zawarte w konopiach spowalniają lub wręcz hamują rozwój tkanki kostnej u młodych osobników, ale jednocześnie mają bardzo pozytywne działanie u tych starszych. Póki co specjaliści zastrzegają, że są to jedynie wstępne wyniki. Niemniej jednak są one bez wątpienia rewolucyjne i być może czeka nas dzięki nim istny przełom w medycynie.