Najważniejsze fakty na temat marihuany

21 lipca 2015

palenie marihuanyNa samym początku ustalmy, czym tak w ogóle jest marihuana. Określenie to jest używane w stosunku do wysuszonych, żeńskich kwiatów konopi. Najczęściej zażywa się je poprzez palenie. Istnieje wiele efektów palenia marihuany: wyostrzone zmysły, poczucie lekkości i błogości, zmniejszona koncentracja oraz pogłębienie uczuć. Najważniejszym składnikiem aktywnym marihuany jest THC. Palenie marihuany jest bardzo powszechne na całym świecie i robią to różni ludzie właściwie w każdym przedziale wiekowym. Często bardzo trudno jest poznać, czy dana osoba często pali marihuanę. Z tego też powodu być może każdy z nas posiada znajomego, który robi to od czasu do czasu.

Bardzo ważne jest to, że w odróżnieniu od papierosów czy alkoholu, marihuana nie powoduje uzależnienia fizycznego, przez co nie pojawia się w jej przypadku uczucie głodu. Niemniej jednak częste jej palenie może prowadzić do swego rodzaju przyzwyczajenia, przez co mimo wszystko po dłuższym czasie ciężko jest nagle przestać. Palenie marihuany nie wywołuje agresji i nie prowadzi do popełniania przestępstw, w odróżnieniu od wielu innych używek. Obecnie jedynym przestępstwem z nią związanym może być samo jej posiadanie i zażywanie.

Nie istnieje również żaden potwierdzony przypadek śmierci z powodu zażywania marihuany. Warto zaznaczyć, że każdego roku mnóstwo ludzi na całym świecie umiera od tak powszechnych używek, jak alkohol czy papierosy. Jedyne zagrożenie związane z paleniem marihuany to substancje smoliste zawarte w jej dymie. Niemniej jednak są one o wiele mniej szkodliwe niż w przypadku dymu papierosowego. Mało tego, marihuana powszechnie jest stosowana w leczeniu wielu różnych dolegliwości, w tym niektórych chorób nowotworowych. Sam fakt, że konopie są nielegalne nie ma dziś właściwie żadnego uzasadnienia i wynika jedynie z niektórych zawirowań historycznych.