Budtenders vs Lekarze: Kogo zapytać o co?

14 stycznia 2022

Budtenders vs Lekarze: Kogo zapytać o co?

Posted by Marihuana Doctors on 06/27/2019 in Medyczna marihuana

Zaktualizowano 16 sierpnia 2020 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Medyczna marihuana jest legalna w 47 stanach. Jednak ponieważ jest ona nadal nielegalna, nie była badana w dużych próbach klinicznych. W związku z tym, musimy się jeszcze wiele nauczyć na temat medycznej marihuany, np. właściwego dawkowania, skutków ubocznych i tego, jak marihuana wpisuje się w ogólny obraz Twojego planu leczenia i ogólnego stanu zdrowia. Możesz mieć praktyczne pytania dotyczące szczepów i form, takich jak kwiaty, pąki, kulki, woski, olejki i środki miejscowe.

Zobacz pełną infografikę tutaj.

Powszechne jest, aby Twój budtender był punktem kompleksowej obsługi. Ale aby uzyskać jak najdokładniejsze informacje, niektóre pytania są bardziej odpowiednie dla Twojego lekarza. Oto lista pytań, które należy zadać lekarzowi i budtenderowi, a także pytania, które mogą być odpowiednie dla obu, aby pomóc Ci stać się proaktywnym pacjentem i odpowiedzialnym użytkownikiem medycznej marihuany.

Pytania dotyczące medycznej marihuany do lekarza:

Czy medyczna marihuana będzie wchodzić w interakcje z innymi lekami, które biorę?

Jeśli zażywasz medyczną marihuanę na kwalifikujące się schorzenia, a także leki na receptę lub bez recepty, Twój lekarz pierwszego kontaktu powinien o tym wiedzieć, ponieważ jest to część Twojego planu leczenia. Powiedz swojemu lekarzowi, kiedy zacząłeś stosować medyczną marihuanę, dlaczego ją stosujesz, w jakiej ilości, jak często i w jaki sposób. Medyczna marihuana może kolidować z niektórymi lekami, takimi jak warfaryna (Coumadin), powszechnie stosowany lek rozrzedzający krew. Aby uniknąć skutków ubocznych i negatywnych interakcji między lekami, pamiętaj, aby poinformować swojego lekarza o wszystkich innych lekach wydawanych na receptę lub bez recepty, które przyjmujesz.

Jeśli Twój lekarz nie zna medycznej marihuany, przynieś na wizytę informacje, które wyjaśnią Ci, na czym polega nauka o niej jako o opcji leczenia Twojego schorzenia.

Dzięki medycznej marihuanie czuję się lepiej. Czy mogę przestać brać inne leki na receptę?

To jest ważne pytanie do Twojego lekarza, który, miejmy nadzieję, jest dobrze zorientowany w temacie medycznej marihuany. Zanim zmienisz swój plan leczenia, porozmawiaj najpierw z lekarzem o tym, czy możesz przestać brać inne leki na receptę, a jeśli tak, to jak zrobić to bezpiecznie.

Kiedy i jak często powinienem zażywać medyczną marihuanę?

Bardziej niż budtender, Twój lekarz powinien być w stanie pomóc Ci określić, kiedy najlepiej przyjmować medyczną marihuanę w oparciu o Twój stan i objawy. Powinien on również być w stanie doradzić ci, w jakich ilościach, w połączeniu z innymi lekami, które przyjmujesz i złożonością twojego stanu zdrowia. Ogólnie rzecz biorąc, mniej znaczy więcej. Aby zoptymalizować korzyści płynące z medycznej marihuany, celem jest użycie tylko tyle, aby uzyskać rezultaty.

Jak mogę kupić medyczną marihuanę?

Jeśli medyczna marihuana jest legalna w twoim stanie dla twojego schorzenia, twój lekarz powinien być w stanie powiedzieć ci, jak uzyskać receptę. Pamiętaj, że medyczna marihuana jest wydawana w licencjonowanych przez państwo punktach wydawania medycznej marihuany, a nie w zwykłej aptece.

Pytania do Twojego doradcy w sprawie medycznej marihuany:

Czy lepiej jest palić lub palić medyczną marihuanę, czy też spożywać ją w formie jadalnej w przypadku mojej choroby?

W przypadku konkretnych pytań dotyczących produktu, takich jak forma medycznej marihuany, której należy użyć, najlepiej poradzić się swojego doradcy. Wiele stanów, takich jak Waszyngton, wymaga, aby konsultanci medycznej marihuany byli przeszkoleni i certyfikowani do pracy w sklepach detalicznych z medyczną marihuaną. Ponieważ nie są oni pracownikami służby zdrowia, nie mogą udzielać porad medycznych. Mogą jednak doradzać klientom na temat ryzyka i korzyści płynących z różnych metod stosowania medycznej marihuany.

Gdzie powinienem przechowywać moją medyczną marihuanę?

Jeśli masz pytania dotyczące bezpiecznego obchodzenia się z medyczną marihuaną, zapytaj swojego budtendera. Dobry budtender jest przeszkolony, aby doradzić jak prawidłowo przechowywać produkty i trzymać je z dala od dzieci i zwierząt domowych.

Czy mogę używać medycznej marihuany w pracy?

To jest pytanie do budtendera. Dobry budtender jest przeszkolony w udzielaniu odpowiedzi na pytania dotyczące przepisów prawnych dotyczących medycznej marihuany w Twoim stanie.

Pytania do Twojego lekarza i budtendera na temat medycznej marihuany:

Jaka jest najlepsza medyczna marihuana dla mojego stanu zdrowia?

Przeszkolony budtender powinien znać swój asortyment, w tym produkty z medycznej marihuany, które mogą być korzystne w przypadku określonych schorzeń. Ale ponieważ budtenderzy nie są lekarzami, może im brakować wymaganej wiedzy medycznej i doświadczenia, aby podjąć decyzję w kontekście historii twojego zdrowia. Dlatego też to pytanie może być zadane zarówno budtenderowi, jak i Twojemu lekarzowi. Więcej informacji nie zaszkodzi. Dlaczego nie porównać odpowiedzi?

Jak medyczna marihuana wpłynie na mój stan zdrowia w dłuższej perspektywie?

To pytanie jest odpowiednie zarówno dla twojego budtendera, który być może przeszedł specjalne szkolenie na temat krótko- i długoterminowych pozytywnych i negatywnych skutków używania marihuany. Ale jest to również dobre pytanie dla twojego lekarza. Ma on wykształcenie medyczne na temat twojego stanu zdrowia, aby pomóc ci przewidzieć rokowania.

Co jest lepsze: medyczna marihuana z większą ilością THC czy CBD?

Przepisywanie medycznej marihuany jest inne dla każdego, tak jak w przypadku każdego leku. Możesz odnieść korzyści z medycznej marihuany o wyższym stężeniu THC do CBD lub odwrotnie. Dobry budtender będzie znał swoje produkty, aby pomóc ci w wyborze produktów dla twojej kombinacji objawów i diagnoz.

Ale nie wszyscy budtenderzy przechodzą odpowiednie szkolenie. Jeśli twój lekarz posiada wiedzę na temat medycznej marihuany, może być lepszym źródłem wskazówek, o co konkretnie pytać w punkcie sprzedaży medycznej marihuany.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli rozważasz medyczną marihuanę, nie możesz zadawać zbyt wielu pytań. Jak ze wszystkim, opłaca się być świadomym konsumentem i odrabiać pracę domową.

O autorze

Sandra Gordon jest pisarką specjalizującą się w tematyce zdrowia i medycyny dla konsumentów i lekarzy. Pisała dla Everyday Health, Prevention, Healthgrades, Parents, the Cleveland Clinic, NYU Langone Health, Harvard Medical School, Your Teen, WebMD i wielu innych.